islamvetarih.com
İslam Tarih ve İlmin adresi

Ömer Muhtar Kimdir

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

 • Allah var gam yok.!
 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
  • İleti: 3004
  • Karma: +0/-0
  • Cinsiyet:Bay
 • Allah Var Gam Yok.!
  • Profili Görüntüle
  • www.islamvetarih.com
ÇÖL ASLANI ÖMER MUHTARÇöl aslanı olarak anılan, İtalyanları ve birçok askeri korkutan Ömer Muhtar kimdir Ömer Muhtar nasıl idam edilmiştir İtalyanlar Ömer muhtar için hangi sözleri sarf etmiştir hepsi yazımızın devamında...

Ömer Muhtar, 1862 yılında Libya’nın Defne bölgesinin, Batnan kasabasında doğdu. Annesinin ismi Aişe binti Muharib’tir. Ömer Muhtar ilk öğrenimini babası Muhtar’dan aldı. Babası 1878 yılında Hac vazifesini yerine getirirken vefat edince onun ve kardeşi Muhammed’in yetiştirilmesini babasının yakın arkadaşı Seyyid El Giryani üstlendi.

Giryani, Ömer Muhtar’ı ve kardeşini Cağbub’taki İslâmi Bilimler Akademisi’ne yazdırdı ve Ömer Muhtar burada sekiz yıl köklü bir din eğitimi aldı. Öğrenim görürken bir yandan da kendisini sanat dallarında yetiştirdi ve marangozluk, ziraatçılık, demircilik ve duvar ustalığı gibi el becerilerini elde etti.

Muhtar’ın liderlik vasfı ve saygın kişiliği kendisine önemli görevler verilmesini sağladı. Cağbub Üniversitesi’nin temsilcisi olarak Sudan ve Mısır’a gönderildi. Çeşitli heyetlere başkanlık da yapan Ömer Muhtar, kabilelerin arasında çıkan anlaşmazlıklarda arabulucu olarak görev aldı.

Çağbub Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Kasur zaviyesinin başına getirildi. Daha sonra güneydeki Ayn Kalak zaviyesi şeyhliğine atandı. Gayretleri ile bu bölgeye Fransız işgal güçlerinin girmesini engelledi. Daha sonra tekrar Kasur zaviyesi imamlığına getirildi ve bu görevini İtalya’nın Libya’ya saldırdığı 1911 yılına kadar sürdürdü.

Batılı devletlerinin sömürge kurma yarışında çok geç kalan İtalya uzun zamandır Libya topraklarına göz dikmiş, fakat Abdülhamit'in dirayetli idaresi sayesinde buna fırsat bulamamıştı. İtalyanlar, Abdülhamid’in tahttan düşürülmesinden sonra bu fırsatı ancak bulabilmişti. Bu esnada çıkan arbedeler ve savaşlarda Ömer Muhtar, büyük görevler almış ve liderlik etmiştir.

Ömer Muhtar'ın Vefatıömer muhtarın ölümü

Ömer Muhtar ve yanındaki bir kısım mücahidîn Sılanta mevkiinde bulunan Hz. Muhammed (S.A.V.)’ın sahabelerinden Sidi Rafi hazretlerinin kabrini ziyaret etmeye karar verdikleri zaman İtalyanların tuttuğu bölgenin içersine girmişlerdi. İtalyan istihbaratı onun varlığını haber almıştı. Son nefeslerine kadar savaşıp teslim olmayan grubu, İtalyanlar çember içerisine alarak, rehin almışlardı.

Ömer Muhtar, 15 Eylül 1931 günü İtalyan sıkıyönetim mahkemesi tarafından göstermelik bir duruşmaya çıkarıldı. Bu mahkemenin sonunda  “Hüküm ve karar yalnız Allah’ındır. Sizin bu sahte ve uydurma hükmünüzün hiçbir geçerliliği yoktur. İnna lillah ve inna ileyhi raciun(Biz Allah’ın kullarıyız ve sonunda ona dönücüleriz) sözlerini dik duruşuyla söyledi.

Aynı gün, toplama kamplarından getirilen binlerce Libyalının gözleri önünde gayet sakin ve korkusuzca idam sehpasına çıktı. Fecr suresinin son ayetlerinden “Ey huzura ermiş nefis! Razı edici ve razı edilmiş olarak Rabbine dön” okuyup, son bir kez yeşil dağlara bakıp, idam edildi.İTALYAN HAKİM-ÖMER MUHTAR DİYALOGU İTALYAN HAKİM ÖMER MUHTARA İDAM KARARI VERMEDEN ÖNCE SORAR:

İtalyan Devleti'ne karşı savaştınız mı?

Ömer Muhtar: Evet

İnsanları İtalyan Devleti'ne karşı savaşmaya teşvik ettiniz mi?

Ömer Muhtar: Evet

İtalya'ya karşı kaç yıl savaştınız?

Ömer Muhtar: Yaklaşık 20 yıl

Yaptıklarından dolayı pişman mısınız?

Ömer Muhtar: Hayır

İdam edileceğinizi biliyor musunuz?

Ömer Muhtar: Evet

Hakim şaşırır:
Sizin gibi birisi için böyle bir son, çok üzücü.
Bunu duyan Ömer Muhtar şöyle der:

Tam tersi! Bu, hayatımın sonu için en güzel yol. Hakim daha sonra, Mücahidlere cihadı durdurmalarını Emreden bir emirname yazması halinde Onu beraat ettirmek ve ülke dışına sürgüne göndermek ister.

Bunun üzerine Ömer Muhtar

O meşhur sözlerini söyler:

Her namazda Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed (s.a.v.)'in de O'nun Resulü olduğuna şehadet eden parmaklarım, asla yanlış bir şey yazamaz!Bizler teslim olamayız.Ya kazanırız ya da ölürüz/şehid oluruz!"Biz ölsekte kazanırız ve siz kaybedersiniz. Fakat acı olan siz bunu ancak öldüğünüzde anlarsınız ve bunun size bir faydası olmaz..!

Ömrünü küffara karşı cihad ederek geçiren ÖMER MUHTAR'ı, ŞEHADET'e yürüyüşünün 83'üncü yıl dönümünde saygı ve rahmetle yad ediyoruz.

ÖMER MUHTAR'IN VE TÜM ZAMANLARIN ŞEHİD'LERİNİN RUHLARI ŞAD OLSUN.

Hatıratlarda rastlanan Ömer Muhtar detayları

Ömer Muhtar'ın ölmesini emreden Graziani,hatıralarında;

“Ömer Muhtar inancına, akidesine son derece bağlı bir adamdı. Onun bu inancına saldırmaya kalkışana kim olursa olsun büyük bir heyecan ve azimle karşı koyardı. O, vatanına saldıranlara karşı da korkusuzca savaşıyordu. Vatanına yapılacak herhangi bir saldırıyı karşılıksız bırakmayı kabullenecek bir şahsiyet değildi.

O karşısındakine anında cevap verecek üstün bir zekaya sahipti. Aynı zamanda Ömer Muhtar ileri seviyede dini kültüre sahipti. Onun kesin tavırlı bir huyu vardı. O, dinine ait hiçbir şeyi ihmal etmeyecek ve dinini herhangi bir maddi menfaat karşılığında satmayacak üstün bir kişiliğe sahipti.

Dünyevi hiçbir çıkar peşinde olmayan bir kişiydi. Üstelik hayli fakir bir adamdı. Din ve vatan sevgisinden başka hiçbir dünyevi şeye de malik değildi.” “Ona canlı ve hazır bir zeka bahşedilmişti. Dini konularda iyi bir eğitim görmüş, hareketli,mütevazı ama tavizsiz...şeklinde bahsetmişti.

Graziani ilk izleniminde “Odama girdiği andan çıkıp gittiği ana kadar onun vakar ve haysiyetine son derece hayranlıkla bakıp durdum. Onun tavır ve davranışlarını çok beğendim ve hayran kaldım.” demiştir.

Muhammed Esed üzülerek, “Ömer el Muhtar öldü ha...Şu Sireneyka aslanı, yetmiş şu kadar yaşına rağmen halkının özgürlüğü için yılmadan sonuna kadar savaşan Ömer el Muhtar öldü demek...On uzun yıl boyunca, on uzun ve çileli yıl boyunca en modern silahlarla donatılmış mekanize birliklerle, uçaklarla, topçu bataryalarıyla takviye edilmiş düşman ordularına, kendinden en az on kat daha kalabalık İtalyan kuvvetlerine karşı halkın umutsuz direnişine bayrak olan Ömer el Muhtar...

Piyade tüfeklerinden ve birkaç attan başka bir şeyleri olmayan, yarı aç mücahidlerinin başında kocaman bir esir kampına dönüştürülen bir ülkede son kurşununu sıkıncaya kadar umutsuz bir gerilla savaşı sürdüren koca Ömer el Muhtar...sözlerini sarf etmiştir.

Kaynak
Yeni akid gazetesi
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2020, 00:23:32 Gönderen: Admin »
Allah var gam yok.!