Cehennem Meleği Malik

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

• Allah var gam yok.!
  • Administrator
  • Hero Member
  • Allah Var Gam Yok.!
    • Profili Görüntüle
    • www.islamvetarih.com
CEHENNEM BAŞ MELEĞİ MALİK

İmam Sadık (a.s) Hz. Peygamber’den şöyle nakletmektedir:

Miraç gecesi göğün birinci katına vardığımda melekler sevinçli ve gülümsüyordu, sonunda oldukça kızgın ve azametli çok büyük bir melek gördüm. Diğer melekler selam verdiği gibi o da verdi ama gülmedi, diğer meleklerin sahip olduğu sevinç onda yoktu.

Cebrail'e

Bu kimdir? Onu görünce böylesine korktum” diye sordum.

Cebrail şöyle dedi:

Ondan korkmakta haklısın, biz de ondan çok korkuyoruz.
Bu, cehennemin bekçisi Malik'tir, o asla gülmez, Allah onu yarattığı günden beri günahkarlara
ve Allah'ın düşmanlarına karşı sürekli gazap etmiştir.

Allah (c.c) bu meleğe intikam almayı emredecektir. Eğer başka biriyle görüşünce gülmüş olsaydı, elbette seni görünce de güler sevinirdi.”
Onu selamladım, o da cevap verdi ve beni cennetle müjdeledi. Cebrail'e şöyle dedim; “Malik'e söyle de bana cehennem ateşini göstersin.”

Cebrail;

“Ey Malik! Muhammed'e cehennem ateşini göster” dedi.

Malik, perdeyi kaldırınca cehennem kapılarından biri açıldı. Ordan çıkan alevler bir anda her tarafı kapladı, korkuya kapılarak şöyle dedim:
Ey Cebrail! Söyle perdeyi kapatsın”
Malik emredince perde kapandı ve alevler görünmez oldu.”

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur:

Cennet ehli cennete, cehennem ehli de cehenneme girince bir münadi Allah tarafından şöyle seslenir:
Ey cennet ve cehennem ehli, ölüm şekillerden bir şekle girince onu tanır mısınız?”
Onlar; “Hayır” derler. Ölüm siyah ve beyaz koyun şeklinde cennet ve cehennem arasında durur.

Onlara şöyle denir: Bu ölümdür.

Allah onu kesmelerini emreder ve şöyle buyurur:

Ey cennet ehli! Her zaman cennette kalacaksınız, size ölüm yoktur. Ey cehennem ehli! Her zaman cehennemde kalacaksınız ve size ölüm yoktur.

Nitekim ayette de şöyle buyurulmaktadır:

Sen onları pişmanlık ve üzüntü günü hakkında uyar; çünkü onlar bir gafletin içine dalmış oldukları halde ve henüz iman etmemişken iş olup bitmiştir.”

Maksat o gündür ki Allah cennet ve cehennem ehline yerlerinde kalmalarını, ölmeyeceklerini emretmesidir.
Cehennem ehli hasret çeker, hiçbir fayda görmez ve ümitsiz kalırlar.”

Hz. Ali'den de şöyle nakledilmektedir:

Cehennem ehlinin ateşler içinde ayakları zincire vurulmuş, elleri boynuna zincirlenmiş, erimiş bakırdan gömlekler giydirilmiş, ateşten cübbelere sarılmıştır, sonsuz yakıcı azap içinde yanarlar.

Yüzlerine cehennem kapısı kapatılmıştır, o kapılar asla açılmaz ve içeri rüzgar girmez, üzüntüleri asla bitmez, azapları süreklidir ve yenidir. Ölümleri yoktur, onlar Malik'ten Allah'a ölmeleri için dua etmesini isterler, onlara cevap olarak sürekli azapta kalacakları söylenir.”

Muteber bir senetle İmam Sadık'tan şöyle nakledilmiştir:

Cehennemde cehennem ehlinin sakındığı bir kuyu vardır, orası mütekebbirlerin, inatçıların, şeytan olanların, kıyamete inanmayan zorbaların ve Ehl-i Beyt düşmanlarının yeridir.

Cehennemde en az azap görenler, ateş deryasında yananlardır, ayaklarında ateşten iki ayakkabı vardır, bağları da ateştendir, sıcaklıktan beyni kazan gibi kaynar, kendisi bütün cehennem ehlinden daha çok azap gördüğünü sanır, halbuki azabı en hafif olandır.”

kaynak
forum tr
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2020, 14:47:49 Gönderen: Admin »
Allah var gam yok.!